Rock grupları İsrail-Filistin konusunda ikiye bölündü… Scorpions’a hayranlarından tepki

Sinem Hançerigüzel

Gazze bölgesinde çatışmalar sürerken, dünyanın dört bir yanından birçok sanatçı, müzisyen ve oyuncu Filistin’e ya da İsrail’e desteklerini açıkladı.

ROCK GRUPLARI ARASINDA İSRAİL-FİLİSTİN TARTIŞMASI

Yurt dışından İsrail’e desteğini açıklayan şarkıcılar arasında U2’dan Bono, Madonna gibi isimler de yer aldı.

SCORPIONS: “İSRAİL’E YÖNELİK İNSANLIK DIŞI SALDIRI KARŞISINDA ŞOK İÇİNDEYİZ”

Son olarak eleştirel şarkıları ile bilinen Alman rock grubu Scorpions, İsrail’e olan desteğini sosyal medyadan paylaştı. O açıklama şu ifadeler yer aldı:

“7 Ekim sabahı erken saatlerde İsrail halkına yönelik gerçekleştirilen insanlık dışı saldırılar karşısında derin bir şok içindeyiz. Pek çok masum sivilin canı alındı. Bir festivalde müzik eşliğinde dans eden, sevgi ve barış hayalleri kuran gençler… Hayatta kalanlardan duyduğumuz hikayeler yürek parçalayıcı! Şimdi rehinelerin serbest bırakılması için dua ediyoruz ve kalplerimiz ve dualarımız kurbanlar ve aileleriyle birlikte. Tanrı bu zor günlerde size huzur bulma gücü versin. Seni seviyoruz.”

TEPKİ YAĞDI: “PEKİ YA DEĞİŞİM RÜZGARI”

O paylaşımı destekleyenler olduğu gibi birçok hayran ise grubu eleştirdi. Grubun 1990 yılında çıkan ve Berlin duvarının yıkılışını temsilen kaleme aldıkları düşünülen Wind Of Change şarkısına atıf yaparak eleştiren bir kişi ise “Peki ya değişim rüzgarı?” diye sordu.

Diğer hayranlardan gelen eleştiriler ise şu şekilde:

“Zalimlerin tarafında olmadan önce kendinizi durum hakkında terbiye edin! Tarihin yanlış tarafında!”

“Onlarca yıldır Gazze’de insanlar öldü ve sen şu ana kadar yanlış tarafa mı odaklanıyorsun? Hadi çocuklar…”

“Kusura bakmayın, şu anda Gazze’de masum insanlar acımadan öldürülüyor. Su ya da elektrik olmadan, dünyadan soyutlanıyorlar, ve siz insanlık dışılıktan mı bahsediyorsunuz? Lütfen tekrar düşünün”

“Lübnan’da canlı performansınızı izledim ve babamla birlikte en büyük hayranlarınızdan biriydim. Çok hayal kırıklığına uğradım.”

PİNK FLOYD SOLİSTİ WATERS’TAN FİLİSTİN BAYRAKLI DESTEK

Öte yandan İngiliz rock grubu Pink Floyd’un efsane solisti Roger Waters, İsrail ve Filistin arasında çözüm sağlanması için 4 maddelik bir öneri yayınladı.

WATERS: “DERHAL ATEŞKES SAĞLANMALI”

Daha önce de konserinde Filistin bayrağı açan Waters, “Eşit insan hakları, savaşın tek panzehridir” dedi.

Roger o mesajında şunları söyledi:

“Birincisi, derhal ve kalıcı bir ateşkes sağlanmalı. Kimse kimseyi öldürmemeli. İkincisi, büyük bir masa kurulmalı ve bu kötü karışıklık karşısında tek devletli çözüm için çalışmalara başlanmalı. Tüm vatandaşlarına ırk, din ve bir önceki milliyeti fark etmeksizin eşit hak tanıyan yeni bir devlet. Bu yeni devlette, altını çizerek söylüyorum, mutlak bir demokrasi olmalı. Üçüncüsü, yeni devlet anayasasında, tıpkı Apartheid sonrası Güney Afrika’da olduğu gibi hakikat ve uzlaşmaya ilişkin hükümler bulunmalı. Ve dördüncüsü, Golan Tepeleri bu çözüm planının bir parçası değildir. O tepeler Suriye’ye aittir. Benim hayalim kısaca budur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir