Meta şimdi hapı yuttu! Çocuk istismarı ile suçlanıyor

The Wall Street Journal‘ın haberine göre, şirketin kendi çalışanlarının her gün 100.000 çocuk kullanıcının tacize uğradığını tahmin ettiği, redaksiyondan geçirilmemiş bir dahili Meta sunumu ortaya çıktı.

2021 tarihli bir dahili belgeye göre, Facebook’un “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” (PMYK) algoritması, çocukları yırtıcı hayvanlara bağlayan birincil bağlantı noktası olarak seçilmişti. Çalışanlar bu bulguları Meta yöneticilerine bildirdiklerinde, algoritmanın yetişkinleri reşit olmayanlara önermeyi durduracak şekilde yeniden tasarlanmasına ilişkin önerileri reddettikleri bildirildi.

Bir çalışana göre bu özellik, yetişkin-reşit olmayan tüm uygunsuz temasın %75’inden sorumluydu.

2020 tarihli şirket içi bir nota göre, sorunlar Instagram’da özellikle sinsiydi ve “seks konuşmaları” bu platformda ABD’deki Facebook Messenger’dan 38 kat daha yaygındı. Bir vakada bir Apple yöneticisi, 12 yaşındaki çocuğunun Instagram üzerinden istendiğini bildirdi. Sorunu çözmekle görevli bir çalışan, “Bu, Apple’ı bizi App Store’dan çıkarmakla tehdit edecek kadar kızdıran türden bir şey” dedi.

Meta şimdi hapı yuttu! Çocuk istismarı ile suçlanıyor

Eyalet, Meta liderlerinin 2022’nin sonlarına kadar yetişkinlerin reşit olmayanlara yönelik saldırganlığını sınırlamak için harekete geçmediğini ve yine de güvenlik personeli tarafından önerilen katı önlemlerin yetersiz kaldığını iddia ediyor. Bunun yerine, yalnızca daha önce çocuklara karşı şüpheli davranışlar sergileyen yetişkinlere yönelik önerileri engellemeye çalıştı. Ancak bir Meta araştırmasına göre, çocuk bakımı nedeniyle devre dışı bırakılan hesapların %99’u yaşlarını belirtmedi.

Meta yakın zamanda Instagram ve Facebook’taki genç kullanıcılara yönelik, takipçi olmayanların onlara mesaj göndermesini engellemek ve rahatsız edici yorumları engellemek de dahil olmak üzere önlemler uygulamaya koydu. New Mexico şikayetinin yanı sıra Meta, en genç kullanıcılarının ruh sağlığına zarar verdiğinden şikayet eden 41 eyaletten davalarla karşı karşıya. 33 eyalet tarafından yakın zamanda açılan bir başka şikayette, Meta’nın 13 yaşın altındaki kullanıcılara “göz diktiği ve takip ettiği” ve reşit olmayan kullanıcıların hesapları keşfedildiğinde nasıl ele alındığı konusunda dürüst olmadığı iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir