İskoçya Başbakanı’ndan Sunak’a mektup: Filistin’i tanıyın, ateşkes çağrısı yapın

İskoçya Başbakanı Humza Yousaf, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve ana muhalefet İşçi Partisi lideri Keir Starmer’e bir mektup yazarak Filistin devletinin resmi olarak tanınmasını ve Gazze’de ateşkes çağrısında bulunulmasını talep etti. Başbakan Yousaf, Filistin devletini tanımanın ‘İsraillileri ve Filistinlileri art arda gelen şiddet döngüleri yaşamaya mahkum eden siyasi çıkmazı kıracağının’ altını çizdi.

Söz konusu mektup, İskoçya Parlamentosu’nda bugün Orta Doğu’daki durumu görüşmek üzere yapılacak oturumun öncesinde gönderildi. Yousaf, bugünkü oturumda, Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim’deki saldırısının kınanmasını, rehinelerin serbest bırakılmasını ve tüm tarafların derhal ateşkeste uzlaşmasını öngören tasarıyı tartışmaya açacak.

‘ACİL ATEŞKES, İNSANLARIN ACILARINA SON VERMENİN TEK YOLU’

İskoçya hükümetinin resmi internet sitesinde yayınlanan ve İngiltere Başbakanı Sunak’a hitaben yazılan mektupta, “Halihazırda kötü durumda olan Gazze’deki insani durum kötüye gitmeye devam ediyor” değerlendirmesine yer verildi. “İngiltere hükümetinin Gazze’deki yıkım sürerken İsrail’e verdiği destek, can kayıplarını durdurmak için elinde olan nüfuzu kullanma yönündeki ahlaki sorumluluğunu artırıyor” denilen mektupta, “Acil bir ateşkes, can kayıplarını ve masum sivillerin çektiği acıları sona erdirmek için tek yol. Acil bir ateşkesi desteklemeniz için size yaptığım çağrıyı yineliyorum” ifadeleri kullanıldı.

Gazze’nin kuzeyinde yaşayanların İsrail tarafından zorla tahliye edildiğini hatırlatan Yousaf, “Bu, tanıklık ettiğimiz şeyin, Filistinlilerin tüm bölgeden kademeli ama kasıtlı bir biçimde çıkarıldığı izlenimini güçlendiriyor. Bu elbette uluslararası hukukun ihlali olacaktır” dedi.

‘YALNIZCA FİLİSTİNLİLER GAZZE’DE OTORİTE SAHİBİ OLABİLİR’

İngiltere’nin İsrail’e ve tüm uluslararası topluma, iki devletli çözüme destekle birlikte yalnızca Filistinlilerin Gazze’de otorite sahibi olabileceğini net bir şekilde belirtmesinin önemine dikkat çeken Yousaf, “Elbette, bu otorite, İsrail halkı ve Gazze ile Batı Şeria’daki Filistinlilerin barış ve güvenlik içinde yaşayabilmesini sağlayacak şekilde kullanılmalı” diye konuştu.

Yousaf, Sunak’a tüm taraflara acil ateşkes çağrısı yapıp İngiltere hükümetinin Filistin devletini tanıdığını açıklayarak uluslararası liderliğini göstermesi çağrısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir