‘Dijital Altın!” Bitcoin İçin Alametler Belirdi: Boğalar Koşacak!

Dünyanın en büyük kriptosu son 24 saat içinde yeşil renkte kalmaya devam etti. Ancak Bitcoin fiyatı gecenin en yüksek seviyesinden yaklaşık %4 düştü. Bununla birlikte analistler boğa koşusu için alametlerin belirdiğini söylüyor. Bunun yanında Fidelity Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer, BTC’yi öve öve bitiremiyor.

Jurrien Timmer: O bir değer deposu, o bir dijital altın, o bir…

Fidelity Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer, belki de Bitcoin’in son dönemdeki büyük kazançlarından esinlenerek, kriptoya ilişkin 2020 yükseliş tezini yeniden gözden geçirmenin zamanının gelmiş olabileceğini söylüyor. Bu bağlamda Timmer, övgü dolu şu ifadeleri kullanıyor:

Bitcoin, bir değer deposu ve parasal değer kaybına karşı bir koruma olmayı amaçlayan bir emtia para birimi. Ben onu dijital altın olarak görüyorum. Enflasyonun sıcak seyrettiği, reel faizlerin negatif olduğu ve/veya para arzı büyümesinin aşırı olduğu yapısal rejimlerde altın parlama eğilimindedir … Bitcoin de aynı takımın bir oyuncusu olabilir mi? Bence bu potansiyel var.

Bitcoin bir sonraki boğa koşusuna başlıyor! İşte 4 alameti…

1- BTC halving etkinliği yaklaşıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC, 18 ayın zirvesi olan 35.000 doların üzerini bir daha yokladı. Bu arada, Bitcoin’in fiyat trendleri genellikle döngüsel davranış sergiler. Analistler, mevcut fiyat yörüngesi ile tarihsel modeller arasında paralellikler kurarak 2013 ile 2017 arasını anımsatan potansiyel bir yükseliş döngüsüne işaret ediyor.

Benzer şekilde, Bitcoin’in tarihsel boğa koşuları dört yıllık döngüleri takip etme eğilimindedir. Genellikle bu, BTC’nin halving etkinliğiyle başlar. Bir sonraki halving olayı Nisan 2024’te gerçekleşecek. Ayrıca, geleneksel olarak boğa koşuları aylar öncesinden başlayıp Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşana kadar devam edebilir.

Aslında, Bitcoin’in fiyatının 100.000 doların üzerine çıkacağına dair tahminler yeni değil. Halving olayına 180 günden az bir süre kaldığı için şimdi daha yaygın hale geliyor. Ancak bazıları yaklaşan halving’in şimdiye kadarki en önemli yarılanma olacağını ileri sürüyor. Diğerleri bunun bu sefer farklı bir şekilde gerçekleşebileceğini öne sürüyor.

2- Bitcoin birikimi: Sadece balinalar değil!

Önemli paydaşlar varlıklarını artırarak Bitcoin’e olan güvenlerini gösteriyor. On-chain analizler, büyük yatırımcıların daha fazla Bitcoin için stablecoin alımı yaptığını ve bunun da 35.000 doların ötesinde bir ralli için ivme kazandırabileceği bir trendin tersine döndüğünü ortaya koyuyor. Daha da önemlisi, Bitcoin balinaları, tarihsel olarak büyük rallilerden önce gelen birikim belirtileri gösteriyor.


Bitcoin: Zaman içinde birikme eğilimi puanı. Kaynak: Glassnode

Glassnodes verileri Bitcoin’in Birikim Eğilim Puanının şu anda 1 olduğunu gösteriyor (yukarıdaki grafik). Bu da toplamda ağın büyük bir parçası olan daha büyük balina varlıklarının birikim yaptığı anlamına geliyor. Buna ek olarak, karidesler (küçük yatırımcılar) 2023 yılı boyunca yeni zirveler kırarak birikim rekorları kırdı.

3- Bitcoin ETF onayı muhtemel hale geliyor

Bu arada, ABD’de Bitcoin ETF‘lerini çevreleyen tartışma ivme kazanıyor. Bloomberg ETF analistleri Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığını %65’e yükseltti. Onay alması halinde, böyle bir ETF’nin daha fazla kurumsal yatırımcıyı bu alana çekmesi mümkün. Ayrıca, lider kripto para biriminin fiyatını olumlu yönde etkilemesi olası. Uzmanlara göre bir Bitcoin ETF’sinin kurumlardan gelen yoğun talebi tetiklemesi bekleniyor.

4- Kripto piyasası duyarlılığı yükseliyor

Yatırımcı duyarlılığının bir barometresi olan kripto paranın Korku ve Açgözlülük Endeksi 72 gibi kayda değer bir skor kaydetti. Bu da piyasada hakim olan “açgözlülüğe” işaret ediyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi 72 puanla “açgözlülüğü” temsil ediyor. Kaynak: Alternative.me

Piyasa duyarlılığındaki bu değişim geçmişte fiyat rallilerinin habercisi oldu. Ayrıca, yaklaşan bir boğa koşusunun göstergesi olması mümkün. İlginç bir şekilde bu, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 69.000 dolara ulaştığı Kasım 2021’den bu yana görülen en yüksek “açgözlülük” seviyesini işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir