Sudan’da ateşkes bir kez daha uzatılsa da çatışmalar devam ediyor

T24 Dış Haberler

Sudan’da Sudan ordusu ve paramiliiter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), aralarındaki ateşkesi 72 saat daha uzatsa da çatışmalar üçüncü haftada da devam etti.

Çatışan iki taraf da pazar gece yarısı sona erecek ateşkesi 72 saat daha uzatmayı kabul etti. Böylece iki taraf arasındaki ateşkes üçüncü defa uzatılmış oldu. Ancak daha önceki ateşkeslerde de taraflar birbirlerini saldırılara devam etmekle suçladı. 

Sudan ordusu, “isyancıların” ateşkese uymasını umduklarını ancak saldırıları sürdüreceklerine inandıklarını belirtti. 

Sudan ordusu ve HDK arasında 15 Nisan’da çatışmaya dönüşen güç mücadelesinde şu ana kadar 528 kişi hayatını kaybetti ve 4 bin 599 kişi yaralandı. BM, gerçek sayıların çok daha yüksek olduğuna inanıyor. 

The Guardian’ın aktardığına göre başkent Hartum’da HDK konuşlanmaya çalışırken, Sudan ordusu onları hava saldırılarıyla vurmaya çalışıyor. 

Ordudan HDK’ye hastaneyi askeri karargaha dönüştürme suçlaması

Ordu, HDK’yi Şarku Nil kentinde bir hastaneyi yoğun bakımdakiler dahil boşaltarak ve cephaneyle doldurarak askeri karargaha dönüştürmekle suçladı.

Bu arada Sudan Sivil Havacılık Otoritesi, insani yardım ve tahliye uçuşları haricinde hava sahasının kapatılması kararının 13 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Sudan’daki çatışmalara ne sebep oldu?

2021’deki askeri darbeden bu yana Sudan’ı generallerden oluşan bir konsey yönetiyordu. Bu konseyin başında ise şu anda çatışmanın merkezinde olan iki general vardı:

– General Abdel Fattah al-Burhan, silahlı kuvvetlerin lideri. Darbeden bu yana de-facto olarak yürütme erkinin başında bulunuyor. 

– Onun yardımcısı ve HDK’nın lideri Gen Mohamed Hamdan Dagalo, yaygın olarak Hemedti diye tanınıyor.

İki askeri lider, ülkenin ne yönde ilerlemesi gerektiği konusunda anlaşmazlık yaşadı ve sivil yönetime dönmeyi teklif ettiler. 

Ancak 100 bin kişilik HDK’nın orduya dahil edilmesi planı ve orduya iki generalden hangisinin liderlik edeceği tartışmaları kırılmaya sebep oldu. Anlaşmazlıklar, nisan ortası itibarıyla sıcak çatışmaya dönüştü.

Geçen haftalarda ülkenin çeşitli noktalarına HDK güçleri tekrar konuşlandırıldı. Sudan ordusu bunu bir tehdit olarak algıladı. 

Konunun müzakere ile çözülebileceğine dair umutlar vardı, ancak bu olmadı.

Cumartesi sabahı ilk kurşunu hangi tarafın sıktığı konusunda çelişen açıklamalar ve bilgiler bulunuyor, ancak çatışmalarda şu ana kadar neredeyse 100 sivil hayatını kaybetti.

İki general de Sudan’ın ve azalan kaynaklarının kontrolünü istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir