Öğrencilerden terör saldırısı planlamalarını isteyen öğretmen görevden alındı

T24 Dış Haberler

İsveç’te bir lise öğretmeni, öğrencilere teorik “terör saldırısı planlayacakları” bir ödev verdi. Olayın ardından öğretmen görevden alındı. 

İsveç Jönköping’deki bir lisede öğretmen, öğrencileren kimyasal veya biyolojik bir ajan kullanarak bir saldırı planlayan bir terörist olduklarını hayal etmelerini istedi. Ödevdeki ana görev ise mümkün olduğunca çok masum sivil öldürmek olarak belirlendi. 

Ödev, öğrencileri hangi aracı kullanacakları, esirleri nasıl serbest bırakacakları, maksimum kayıplar için hangi yeri seçecekleri ve saldırının gerçekleşmesi için günün hangi saatinin en uygun olacağı dahil olmak üzere saldırıyı titizlikle planlamaya teşvik etti.

Ardından bazı öğrenciler, ödevi yerine getirme konusundaki rahatsızlıklarını dile getirdiği ve endişelerini dile getirdi. 

Jönköping Belediyesi’nin Eğitim Birimi Başkanı Henrik Nattoch Dag konuya ilişkin olarak, “Terör saldırısı planlayarak siyasi açıklama yapmaları detayını içeren bir ödevdi. Görevin nasıl yapılacağına dair ayrıntılar vardı” dedi. 

Aftonbladet gazetesinini aktardığına göre; görevden alınan öğretmen duruma itiraz etti ve ödevin aslında bu tür eylemlerin ne kadar uygunsuz olduğunu vurgulayan bir görev olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir